Jak wybrać zawód

Gdyby tylko młodzi mogli zdać sobie sprawę, że wkrótce staną się zwykłym zbiorem przyzwyczajeń, wzięliby pod uwagę swoje postępowanie kiedy byli jeszcze w stanie nieukształtowanym”. – William James

Skąd wychodzę? 

Czy zadałaś sobie kiedykolwiek pytanie: „Kto decyduje o moim zawodzie?

Motywy, na którym opieramy nasze decyzje, w większości są nieświadome.

Wydaje się nam, że nasz wybór jest wynikiem  całkowicie świadomego naszego myślenia, zbierania danych i analizy. Nie, nie jest.

W sposób świadomy działamy i decydujemy o swoim życiu w około 10%. Reszta – to są nasze mechanizmy i nawyki ugruntowane w podświadomości.

Charakter człowieka kształtuje się na bazie obserwacji i „wchłonięcia otoczenia” w pierwszych latach naszego życia. Cały „kręgosłup moralny”, mechanizmy zachowań i nawyki przejmujemy od rodziców i osób, mających wpływ na nasze wychowanie, potem ze szkoły i w końcu systemu.

Nasze obserwacje i doświadczenia zapisują się w podświadomości, na ich bazie tworzą się mechanizmy i to one budują nasze życie. One, na poziomie podświadomym, decydują o naszych wyborach.

Jeżeli wychowałaś się w przyjaznym środowisku, w fajnej, nietoksycznej rodzinie (niestety, podobno takich nie ma J), twoje życie ma szansę iść piękną, jasną drogą, którą sama wytyczasz, wspierana przez rodzinę i bliskich.

Niestety, z reguły musimy dopasowywać się do sytuacji, spełniać czyjeś wymagania czy wypełnić „pokładane w nas nadzieje”.

To wszystko oznaczać może, że twoje osobiste predyspozycje, zainteresowania, pasje mogły zostać ukryte (głęboko w podświadomości) pod ambicjami, sugestiami czy pretensjami innych.

Na rynku pracy też często rezygnujesz z siebie, aby dopasować się do preferowanych kierunków i wymagań. Czasowniki „przekwalifikować” czy „dopasować” odmieniane są we wszystkich przypadkach. Hasłami, które każą tobie zrezygnować z siebie, jesteś bombardowana.

A gdzie w tym wszystkim jesteś TY?!

Żyjemy w świecie, który każe nam szukać na zewnątrz.

A przecież nie chodzi o rezygnację, dostosowywanie się. Chodzi o kreowanie własnego świata, zgodnego z wyznawanymi wartościami.

Dlatego, aby być szczęśliwym w świecie zewnętrznym, trzeba ułożyć ten własny, wewnętrzny. Należy zacząć od poznania siebie.

Kim jestem?

Aby w pełni realizować się zawodowo, najpierw musisz poznać siebie.

Określić przede wszystkim swój temperament, co pozwoli ci sprecyzować własny sposób postrzegania świata i reagowania na niego.

Stworzyć listę wartości, kilku wartości, które będą z tobą spójne i które będziesz odczuwać jako własne, będą z tobą rezonowały.

Odkryć co cię pasjonuje, w jakich obszarach działania czujesz się dobrze. Rozpoznać swoje mocne strony, na których zbudujesz sukces.

I dopiero z tak odkrytym potencjałem własnym możesz wejść na rynek zawodowy, dając z siebie najlepsze i najpełniej wykorzystując własne możliwości. Robiąc to, co lubisz z pasją.

Wszystkie nasze zachowania czy działania mają tylko dwie praprzyczyny: MIŁOŚĆ lub STRACH.

Świat zewnętrzny każe ci się bać. Ale tak nie musi być. Możesz świadomie wybrać miłość, pasję.

Poznaj i kształtuj siebie, wybierz swoje życie zawodowe świadomie, na bazie własnych predyspozycji i pasji.

SAMA wybierz swój zawód.

Kim będę?

Jak samodzielnie wybrać drogę zawodową tak, aby była ona zgodna z moimi predyspozycjami i zainteresowaniami?

Jest narzędzie, które odwołuje się do naszych fundamentalnych potrzeb.

To narzędzie to Obrazkowy Test Zawodów BBT, który został opracowany przez Martina Achtnicha, psychologa i doradcę zawodowego jako projekcyjna metoda diagnozy skłonności zawodowych.

8 uniwersalnych potrzeb

Istnieje 8 uniwersalnych potrzeb, fundamentalnych skłonności, które są niezbędne do pełnej realizacji człowieka w jego życiu.

Te potrzeby to: potrzeba czułości, potrzeba wykorzystania własnej siły fizycznej, potrzeba społeczna, w tym: dyspozycja do pomagania i energia wewnętrzna, potrzeba pokazywania, inteligencja i rozum, potrzeba doświadczania sfery duchowej i twórczej, potrzeba fizycznego doświadczania materii oraz oralność, w tym: potrzeba karmienia i mówienia.

Każdy z nas funkcjonuje w obrębie tych wszystkich 8 grup. Jednak ze względu na indywidualne predyspozycje i skłonności, u każdego występują one w zmiennej proporcji. W różnym stopniu identyfikujemy się z poszczególnymi potrzebami.

Tam, gdzie  ujawni się największe nasilenie kilku potrzeb, tam tworzy się indywidualny obszar zainteresowania. Jest to miejsce, gdzie w pełni, w zgodzie ze sobą, możemy zrealizować swój potencjał.

Każdy z nas jest inny i każdy z nas ma inne potrzeby. Każdy z nas będzie szczęśliwy wtedy

, gdy swój potencjał zrealizuje we własnych obszarach potrzeb.

Należy poznać siebie na tyle dobrze, aby wiedzieć co DLA MNIE jest dobre.

Należy poznać siebie, aby wiedzieć w jakim obszarze czuję się najlepiej, który obszar porusza cała moją istotę, jakim sprawom oddam własną energię z miłością i atencją.

Metoda, Obrazkowy Test Zawodów, polega na oglądaniu zdjęć mężczyzn i kobiet w różnych sytuacjach zawodowych.

Oglądanie angażuje naszą prawą półkulę mózgową, tę odpowiedzialną za kreatywność, wyobraźnię, intuicję.

Odnosząc się tylko do własnych emocji, które wzbudzają obrazy, w sposób intuicyjny idziemy w kierunku naszych naturalnych predyspozycji i skłonności.

W czym pomoże ci Obrazkowy Test Zawodów?

  • Wygenerujesz obszar zawodowy zgodny z twoimi odczuciami i zainteresowaniami
  • podniesiesz wiedzę o sobie samym
  • ukierunkujesz zainteresowania zawodowe
  • odkryjesz ukryte czy nieświadome aspekty swojej osobowości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *