Jak wygląda idealna relacja zawodowa?
Żółty rzuca pomysł.
Czerwony podejmuje decyzję.
Zielony rusza do działania.
Niebieski ocenia i sprawdza, czy wyniki są zadowalające.
Połączenie naturalne
Niebieski – Zielony
Takie połączenie od żadnego z nich nie wymaga dużego wysiłku. Zobaczą bratnią duszę w tym drugim, spokojnie podchodzącym do wszystkiego i skłonnym do namysłu – przecież lepiej dwa razy się zastanowić.
Niebieski i Zielony to introwertycy , więc czują się bezpiecznie w swoim towarzystwie. Żaden nie jest skłonny budować zamków na piasku. Obaj twardo stoją na ziemi.
Nie stresują się, pozwalają sobie na zgłębienie problemu. Problemem może być podjęcie decyzji, ale jeśli już im się uda, będą to decyzje gruntownie przemyślane.
Czerwony – Żółty
Czerwony i Żółty to ekstrawertycy. Ich komunikacja przebiega gładko, szybko i na najwyższych obrotach.
Obaj są silni i otwarci. Lubią mówić i łatwo znajdują odpowiednie słowa. W rozmowie skupiają się na odmiennych kwestiach, ale dialog będzie trwał.
Obaj wyznaczają sobie ambitne cele i obaj myślą szybko. Narzucą ostre tempo, a ponieważ wiedzą dokąd zmierzają, potrafią zmotywować otoczenie do realizacji ich projektu czy wielkich zadań.
Połączenie komplementarne
Niebieski – Czerwony
Niebieski i Czerwony są zorientowani na realizację celu. Czerwonego bardziej interesuje sam cel, a Niebieskiego proces dochodzenia do celu, ale mówią o tym samym.
Obaj są oddani pracy, niewiele czasu poświęcają na luźne tematy poboczne. Dobrze się uzupełniają. Czerwony prze do przodu, a Niebieski stopuje. Obaj są niezbędni do realizacji celu.
Zielony – Żółty
Zielony i Żółty pracują w różnym tempie, ale są siebie ciekawi.
Obaj uważają, że ludzie są interesujący i ważny.
Żółty wszystko traktuje lekko, a Zielony lubi zabawę.
Zielony pozwoli Żółtemu zająć tyle miejsca, ile ten potrzebuje.
Jeden mówi, drugi słucha. Zielony potrafi ostudzić lekko histerycznego Żółtego, który czasem traci kontakt z rzeczywistością.
W działaniu nigdy nie pominą czynnika ludzkiego. Może pojawić się ryzyko, że samej pracy poświęcą mało uwagi, ale spędzą świetny czas ze sobą. Otoczenie może niestety uznać, że w duecie nie wnoszą zbyt wiele do sprawy, ale oni po prostu dobrze się razem bawią.
Ani Żółty ani Zielony nie potrafią mówić „nie”.
Połączenie ryzykowne
Czerwony – Zielony
Powierzenie Czerwonemu i Zielonemu wspólnego znalezienia rozwiązania problemu może okazać się wyzwaniem. Zielony jest pasywny, zwłaszcza w porównaniu z Czerwonym, który rusza do działania, zanim do końca przeczyta instrukcje.
Zielony uważa, że wykonanie zadania jest bez sensu, a Czerwony jest już w trakcie wykonywania go, z wielkim zapałem.
Czerwony skrytykuje Zielonego za wieczne narzekanie na nadmiar pracy. Zielony uzna Czerwonego za skończonego gnojka, który nigdy nie słucha, co się do niego mówi.
Jasną stroną tego połączenia jest to, że Zielony jest gotowy do współpracy i to stanowi jego siłę.
To Czerwony zarządza, a Zielonemu nie przeszkadza podporządkowywanie się poleceniom.
Żółty – Niebieski
Tutaj już na dzień dobry może być gorąco. Żółty rzuci się do pracy, nie mając pojęcia, co ma zrobić i jak się do tego zabrać. Nie zajrzał do instrukcji, nie słuchał wyjaśnień. Ale będzie rozwodził się nad tym, jakie wspaniałe zadanie mu powierzono.
Tymczasem Niebieski bardzo dokładnie zapozna się ze wszystkimi możliwymi materiałami. I jeszcze poszuka dodatkowych źródeł informacji. Nie mówi nic, siedzi, nie rusza się. Myśli.
Żółty uzna, że ma do czynienia z najnudniejszym tępakiem pod słońcem. Niebieskiemu będzie przeszkadzać biegający i siejący zamęt Żółty. Zacznie gotować się w środku na samą myśl o bezustannym zamieszaniu. Według niego Żółty to postrzeleniec, nie zasługujący na uwagę.
Kiedy Żółty zauważy, że nie zrobił wrażenia na Niebieskim, wzmocni swoją aktywność, żeby go bardziej oczarować. A wtedy już nie znajdą wspólnej płaszczyzny porozumienia.