4 typy zachowań

Temperament jest zbiorem wrodzonych, biologicznych cech. Jego istotę stanowi uczuciowość, w dwóch głównych aspektach: ​stopnia reagowania i siły napędu. Ponieważ jest to kwestia uwarunkowań genetycznych i wiąże się z twoimi odziedziczonymi cechami, trudno jest go modyfikować, manipulować nim lub go zmieniać. W ten czy inny sposób ta tendencja zawsze pozostanie w twojej osobowości i będzie warunkować twoje reakcje.

Dlaczego tak brzydko je nazwano?

Mamy 4 podstawowe typy zachowań i niestety psychologia „przydzieliła im” pejoratywne nazwy. Nie podobają mi się. Nie akceptuję ich. Wzbudzają zniesmaczenie, niechęć. Nie dziwi więc fakt, że pomimo niezwykłej ważności i wpływu temperamentu na całe nasze życie, niechętnie sięgamy do tej wiedzy. Ja czuję się obrażana czytając te nazwy i jestem przekonana, że tak reaguje większość z nas, zwłaszcza osób wrażliwych.

Na szczęście, TYLKO zastępując nazwy podstawowymi 4 kolorami, otwiera się niezwykła i przyjazna przestrzeń do poznania siebie, zrozumienia innych i nauczenia się bardziej empatycznej komunikacji.

A jednak środowisko…

Jeżeli chcemy lepiej zrozumieć samych siebie, to należy przyjrzeć się społecznościom, w których dorastamy i żyjemy. To dopiero życie wśród innych ostatecznie kształtuje naszą osobowość i pozwala ją uzewnętrznić.

„W sprzyjających warunkach tkwiące w jednostce zasoby energii bywają zużytkowane do zrealizowania jej wszystkich możliwości (…)

Zależnie od indywidualnych uzdolnień i skłonności, a także od warunków, w jakich upłynęły wcześniejsze i późniejsze okresy życia, człowiek staje się:

  • łagodniejszy lub surowszy
  • bardziej ostrożny lub bardziej ufny
  • bardziej lub mniej na sobie polegający
  • nabiera natury refleksyjnej lub bardziej zwróconej ku aktywności zewnętrznej
  • a przede wszystkim rozwija swoje naturalne zdolności” – Rozwój według K. Horney

INSPIRUJĄCY/ DOMINUJĄCY/ ANALITYCZNY/STABILNY

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *