8 fundamentalnych potrzeb człowieka

Jakie są podstawowe potrzeby człowieka?

Istnieje 8 uniwersalnych potrzeb, fundamentalnych skłonności, które są niezbędne do pełnej realizacji człowieka w każdej dziedzinie życia.

Te potrzeby to: potrzeba czułości, potrzeba wykorzystania własnej siły fizycznej, potrzeba społeczna, w tym: dyspozycja do pomagania i energia wewnętrzna, potrzeba pokazywania, inteligencja i rozum, potrzeba doświadczania sfery duchowej i twórczej, potrzeba fizycznego doświadczania materii oraz oralność, w tym: potrzeba karmienia i mówienia.

Każdy z nas zaspokaja swoje potrzeby w obrębie każdej z 8 grup. Jednak ze względu na indywidualne predyspozycje i skłonności, u każdego występują one w zmiennej proporcji.

https://buyantibiotics24.net/buy-zithromax-online.html

W różnym stopniu identyfikujemy się z poszczególnymi potrzebami.

Oczywiście, nie należy ustawiać żadnej uniwersalnej piramidy potrzeb czy hierarchii potrzeb, ponieważ każdy z nas jest inny i mamy różne potrzeby potrzeby.

Każdy z nas będzie szczęśliwy wtedy, gdy swój potencjał zrealizuje we własnych obszarach potrzeb. Tam, gdzie  ujawni się największe nasilenie kilku potrzeb, tam tworzy się indywidualny obszar zainteresowania. Jest to miejsce, gdzie w pełni, w zgodzie ze sobą, zrealizujemy swój potencjał.

 

Potrzeba dotykania i kontaktu fizycznego

Kobiecość, czułość. Potrzeba czułości, delikatności. Zainteresowanie tym, co cielesne, delikatne, ciepłe. Potrzeba dotykania, pragnienie przyjmowania i dawania.

 

Potrzeba realizacji własnej siły fizycznej w tworzeniu, przekształcaniu świata

Przyjemność przezwyciężania oporu przez bycie „twardym”. Działanie fizyczne przynosi dobre samopoczucie fizyczne, a panowanie nad przeszkodami zwiększa zaufanie do siebie. Dochodzenie do celu pomimo przeszkód, daje poczucie zwycięstwa, podnosi samoocenę.

 

Potrzeba społeczna, gotowość do pomagania, potrzeba czynienia dobra

zainteresowanie bliźnim. Potrzeba fizycznego bycia z ludźmi, ze zwierzętami, roślinami. Zmysł sprawiedliwości, wrażliwa świadomość moralna. Zainteresowanie odnosi się do rozwiązywania globalnych problemów oraz wzrostu, ewolucji i rozkwitu wszystkiego, co żywe.

 

Energia psychiczna, dynamizm, odwaga, potrzeba ruchu i przemieszczania

Walka o niezależność, zdolność do przeciwstawienia się. Potrzeba wolności i wola bronienia się przed ograniczeniami. Potrzeba poszukiwania napięcia, zadziwienia, przygody i ryzyka. Energia wewnętrzna, niezbędna do realizacji idei i racjonalnych planów

 

Potrzeba pokazywania, prezentowania, estetyka

Pokazywanie siebie, swojego dzieła, ale również twórczości innych. Potrzeba akceptacji, bycie rozpoznawanym i uznanym wśród ludzi. Docenianie i potrzeba doświadczania wszystkiego, co może być widziane, pokazywane i podziwiane.

 

 

Potrzeba zrozumienia świata, jego postrzeganie i analizowanie

Inteligencja, rozum. Budowanie modeli teoretycznych. Kształtowanie siebie poprzez nieustanne procesy intelektualne. Systematyzowanie życia, organizowanie według zasad i planu.

 

Intuicja, natchnienie, twórcza wyobraźnia

Potrzeba doświadczania sfery duchowej, realizacja w pracy twórczej nad kreowaniem idei. Pójście za głosem duszy, misyjność.

 

 

Potrzeba fizycznego, konkretnego doświadczania materii

Silny związek z naturą, zwierzętami. Dążenie do posiadania, przywiązanie do wszystkiego co ma wartość, również do pieniędzy i władzy. Zainteresowanie historią, przeszłością, przywiązanie do tradycji. Stałość w uczuciach, działaniach.

Oralność, potrzeba kontaktu ze wszystkim, co ma związek z ustami, potrzeba karmienia

Potrzeba karmienia i zainteresowanie wszystkim, co ma związek z pokarmem, również troska o dobre samopoczucie fizyczne innych.

 

 

Oralność, potrzeba mówienia

Potrzeba mówienia i komunikowania się, potrzeba towarzystwa i relacji z ludźmi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *