Rób rzeczy, których nigdy nie robiłeś, rozmawiaj z ludźmi o odmiennych poglądach, spójrz szerzej, uwolnij swoją kreatywność, twórz i wymyślaj.
Zasady kreatywności
♠ Zapoznaj się jeszcze raz i stosuj zasady życia Leonardo da Vinci.
♠ Wypisuj jak najwięcej pomysłów na rozwiązanie danego problemu, lub sytuacji w której nie wiesz jak postąpić. Wypisz najlepiej powyżej 20 myśli, pomysłów, przyjrzyj się nim, wybierz jedną i wdróż.
♠ Wejdź w „czyjeś buty” – technika ta sprawi, że spojrzysz z zupełnie innej perspektywy na sytuację, swoje zachowanie i wizerunek. Zdystansowanie się sprawi, ze zobaczysz to co być może było niewidoczne (Jak to wygląda z boku? Co byś doradził innej osobie?).
♠ Usiądź, weź kartkę, długopis i przez 10 minut pisz, rysuj, maluj i notuj wszystko to co Ci się nasunie na wybrany przez Ciebie temat. Bez oceniania, kwestionowania – po prostu spraw, żeby myśli płynęły i przelewaj to na papier.
♠ Popracuj z podświadomością – to często z niej rodzą się najlepsze pomysły. Przed snem zadaj sobie proste konkretne pytanie, prawdopodobnie rano otrzymasz odpowiedź.
♠ Załóż notatnik – zapisuj w nim wszystkie pomysły, przemyślenia, które pojawiają się w ciągu dnia – nie zapisane myśli często ulatują. Regularnie go przeglądaj.
♠ Wyłącz autopilota – rutyna to przeciwieństwo kreatywności więc aby pobudzić swój mózg – zrób coś inaczej – umyj zęby inną ręką niż dotychczas, przejdź inną nową drogą do pracy. Zawsze robiąc coś inaczej, tworzą się nowe połączenia neuronalne – poprawi to pracę mózgu. Niszcz schematy.
♠ Zadawaj dużo pytań – znakomicie stymulują nasz umysł i kreatywne myślenie.
♠ Znajdź przez 3 minuty jak najwięcej nowych nietypowych zastosowań zwykłych codziennych przedmiotów. np. ołówek – można go użyć jako wskaźnik, do drapania, jako spinka do włosów, jako miarka, lub zakładka do książki.
♠ Naucz się żonglować np. trzema piłeczkami – zsynchronizujesz swoje półkule mózgowe – pozwoli to na efektywniejszą naukę i twórcze myślenie.
♠ Czytaj książki o kreatywnym myśleniu i stosuj się do ich wskazówek.
Pamiętaj: kreatywność to nie tylko wiedza, ale stan ducha
Płynność, giętkość, wrażliwość i oryginalność myślenia można wciąż rozwijać w oparciu o dobrane ćwiczenia czy testy zawarte w literaturze.
Odwagi życia, panowania na swoim umysłem i wpływania na umysły innych ludzi można się nauczyć i dlatego:
Pozbądź się irracjonalnych przekonań na swój temat – kreatywność nie jest zarezerwowana dla wynalazców czy artystów, jest zasobem każdego z nas. Zacznij więc od pozbycia się irracjonalnych przekonań na swój temat (np. że kreatywność ciebie nie dotyczy). Dzięki temu pokonasz największą przeszkodę w rozwoju kreatywności.
Nie bój się porażek – w kreatywności nie ma porażek, są tylko pomysły, które w tej akurat sytuacji się nie sprawdzą. Eksperymentuj, twórz, próbuj, spisuj pomysły i skojarzenia. Wymyślaj jak najwięcej rozwiązań.
Odblokuj swoją wyobraźnię i nie oceniaj pomysłów – weryfikuj, wybierając ten, który chcesz wcielić w życie.
Czytaj, fantazjuj i pytaj – pytaj i dowiaduj się wszystkiego, co jest ci potrzebne do doskonalenia się w danej dziedzinie. Przede wszystkim czytaj. w ten sposób rozwijasz swoją wyobraźnię.
Twórcze myślenie możesz rozwijać łącząc przyjemne z pożytecznym – czytając, słuchając muzyki, grając na instrumentach, rysując i grając w przeróżne gry z dziećmi i przyjaciółmi. Warto też podejść do rozwoju swojej kreatywności bardziej świadomie, ucząc się, jakie operacje myślowe musi wykonać mózg, żebyśmy mogli tworzyć nowe pomysły i niekonwencjonalne rozwiązania.
Nie oceniaj siebie w procesie poznania
Odwagi życia, panowania na swoim umysłem i wpływania na umysły innych ludzi można się nauczyć i dlatego:
Rób rzeczy, których nigdy nie robiłeś, rozmawiaj z ludźmi o odmiennych poglądach, spójrz szerzej, uwolnij swoją kreatywność, twórz i wymyślaj.